Олена Білоус

Про книжку Мілана Паєвича “Спросил бы. Кого спросить? “

Я придбала цю книжку на виставці. Спочатку купила, а потім подумала:

– Навіщо вона мені?

– Цікава тема, – відповіла моя свідомість.

Починаючи читати я потрапила у вир прожитого людиною життя. Життя багатого і яскравого, наповненого проєктним менеджментом, тобто – лідерством.

Власне, це і є тема книги. Людина побувала в Іраку, СРСР (Україна, Росія, Казахстан), Швеції – працювала там. Головна перевага книги – оригінальність викладеного матеріалу. На сторінках художній текст і жодного граму сухої теорії. Книга складається з 10 оповідань. Кожне має свою тему. Від початку кар’єрних сходів до успішного бізнесмена Мілана Паєвича.

“Чи можливо в наш час божевільних перегонів за прибутком і в середовищі, де панує аморальність різних форм та відсутність основних цінностей старого патріархального суспільства, знайти, виростити та виховати проджект-менеджера?”

1. Овчарсько-Кабларська ущелина

Мотивація, як джерело бажання та двигун прагнення йти вперед – один з найважливіших елементів виховання або формування проджект – менеджера, це те, з чого треба починати. Це дуже потрібно для тих, хто розуміє необхідність йти правильним шляхом.

Перед кожним із нас стоїть вибір: чи легкий шлях, чи правильний. Перед тобою – правильний шлях. Постав собі мету, не бійся і сміливо йди вперед. Тобі нічого не даватиметься легко, але ти дійдеш своєї мети.

Тому, якщо людина серйозно хоче чимось займатися, то перед нею відкривається нелегка дорога, і нічого легко не даватиметься. Потрібно поставити собі за мету, сміливо і правильно рухатися до неї. Це одна з головних істин у житті.

2. Міст дорогою в Рамаді

Утопія це:

У – устойчивость 

Т – терпеливость, толерантность, талант (понять ситуацию и правильно ею воспользоваться)

О – оптимизм, целенаправленность, воля (пессимист никогда не будет лидером)

П – профессионализм и посвящение себя целиком своему делу и идее

И – интуиция и интеллект

Я – личный авторитет (умение, навыки, знание, опыт) “Я как персона, как личность и лидер!”

3. Босфорський сапер

Оптимізм, толерантність, повага, присвяченість своїй справі – головні чинники. У конкретній ситуації свою роль відіграє знання мови країни, в якій працюєш, знання менталітету, звичаїв, релігійних напрямів, певних звичок, які з цього випливають.

4. Абу Алван та контейнери з Рієки

Стійкість чи витримка, толерантність, терпіння, оптимізм, професіоналізм, відданість своїй справі та своїм завданням, інтелект та інтуїція, особистість. Все це призводить до довіри, важливих особливостей у відносинах замовника з підрядником.

Наполегливість із рисою впертості, методичність, терпіння, принциповість.

Розуміння того, що треба робити правильно, і дуже важливе – не підставляти довіру під загрозу, не зловживати ним. Це ті якості, які повинен мати будь-хто, хто претендує на звання справжнього менеджера проекту. Кожну з цих якостей необхідно вперто розвивати, і результат буде очевидним – суттєвий крок до лідерства.

5. Барбара (лист Зорана)

Проджект-менеджер нерідко стикається з різноманітними спокусами. Досить важко щодня долати щоденні проблеми в реалізації будь-якого проєкту.

У житті менеджера на його проєкті, якщо він перебуває не вдома, а, як це часто буває, в іншій країні. Протистояння спокус, з якими нас зіштовхує життя, стосуються характеру, етики та моралі кожного з нас. “Я точно знав, коли мені хотіли підсунути дівчину чи жінку, щоб мене скомпроментувати і можливо, згодом шантажувати. Так само, як і тоді, коли пропонували хабарі та різні схеми “подяки” за прийняття рішення на користь будь-якої компанії або групи людей“.

Боротися із такими викликами дуже важко. Але кожен з нас знає: якщо ми знаходимося на правильному шляху, легких рішень не буває.

Сім’я – це опора, яка має бути завжди поруч. І менеджер проєкту, якщо претендує бути лідером, завжди перед спокусою подумає, чи зможе він потім без докорів сумління дивитися в очі своїм близьким і спокійно спати.

6. Маленька мураха дорогою в Амару

У деяких ситуаціях менеджер має бути надхоробрим. Він повинен ставити перед собою завдання, чітко рухатися до нього, не боятися нетрадиційних ситуацій, бути делікатною, впевненою та оптимістично налаштованою людиною. Мужність – один із стрімких кроків до лідерства.

7. Расідіях

Відповідальність, турбота про команду. Особисті емоції та інтереси йдуть на другий план. Сім’я як заручник прихильності менеджера до свого проєкту. Це важливий крок до лідерства.

8. Мандри Сіверського Дінця

Відмінність простору: географічного, культурного, релігійного, психологічного. Постійна наполегливість, абсолютна турбота та тривога за “свій” проект. Народження лідера.

9. Сонний поїзд дорогою до Харкова

“Товкай цю справу далі і доведи її до кінця”.

Зрілість лідера. Його авторитет, відповідальність, справедливість.

Бути справедливим – як результат зростання через “Утопію”: лідер із яскравими особистісними якостями, харизмою, за яким стоять реальне знання, уміння та досвід дій у різних ситуаціях та на різних ринках.

Лідер – це той, якого не люблять, а шанують і цінують. Це менеджер, який зрозумів, що повинен думати не про те, чи подобається він комусь, а про те, наскільки справедливо і правильно він діє. Це людина, яка усвідомила значення мудрих слів: “якщо на дорозі, якою йдеш до мети, ти зупинятимешся і штовхатимеш ногами всіх собак, які на тебе гавкають, – ніколи не дійдеш“.

10. Повернувся Володя або розповідь про Раву та Ганну

Менеджер проєкту хто він насправді? Вовк одинак? Супермен?

Відповідь на ці питання дасть життя кожному з нас, який претендує на звання лідера. Воно – найкращий вчитель, найкраща книга, найкраща школа – робота над помилками. Відмінність менеджера від лідера в тому, що перший навчатиметься на своїх помилках, другий – на чужих.

Здається все просто. Спробуйте – просто так не вийде. Погляньте на розшифровку слова УТОПІЯ та працюйте над собою.

Поставте собі мету на дорозі. Не витрачайте час на розбирання.

УТОПІЯ, або як виростити справжнього менеджера проекту.

Проєкт-менеджер – це група фахівців – професіоналів високого рівня, – яка на підставі знань, умінь та досвіду компетентно керує певним проєктом або групою проектів. Це спосіб ведення бізнесу.

Дуже поважаю менеджерів, які шукають можливість вирішення самої проблеми, а не причину, через яку щось не реалізується.

Найвдаліші проєкти – вже завершені проєкти.

Звичайно, у заданий термін, із заданим бюджетом та якістю.

Проджект-менеджер повинен бути справжнім професіоналом, гравцем, який вміє грати у гідній команді, за будь-якої влади та на будь-якому ринку.

Не можна забувати про команду. Один в полі не воїн.

Менеджер портфеля проєктів відповідно до рівня його завдань повинен мати ширший світогляд, ніж менеджер одиничного проєкту. Йому треба мислити категоріями всього підприємства, а не одного конкретного проєкту. Має вміти цінувати пріоритетність того чи іншого проєкту та відповідно перерозподілити ресурси. Повинен добре орієнтуватися у ситуації на відповідному ринку. Його якості визначаються його завданнями:

1. представляти управління проєктами, як напрямок підприємства на вищому рівні управління підприємством;

2. забезпечувати роботу центру управління проєктами, підтримувати та вдосконалювати методику управління проєктами;

3. забезпечувати якісне керівництво портфелем та менеджерами проєктів;

4. здійснювати наставницьку допомогу та адміністративну підтримку менеджерім проєктів;

5. розробляти та вдосконалювати процеси, політику, процедуру та практичні аспекти управління проєктами;

6. управляти ризиками лише на рівні підприємства, співвідношенням ризиків різних проєктів;

7. розподіляти ресурси підприємства між проєктами відповідно до їхньої пріоритетністі, займатися вирішенням міжпроєктних конфліктів.

Головний принцип книгиУТОПІЯ

У – устойчивость , как черта характера;

Т – терпеливость, толерантность, талант;

О – оптимизм, целенаправленность, воля  к победе;

П – профессионализм, пунктуальность, посвященность (лояльность к интересам проекта, заказчика, собственной компании и ее руководству);

И – интуиция, интеллигентность;

Я – авторитет (знание, умение, опыт). При этом абсолютный авторитет у заказчика, у своей команды, у исполнителей.

Що найбільше запам’ятала, то це, що найкраща школа – життя, життєвий досвід. Але для успіху потрібні ще знання, вміння і бути готовим до чарівного моменту.

Питання при працевлаштуванні:

1. предмет дії свого проєкту;

2. рівень своєї компетенції;

3. обсяг своєї відповідальності;

4. про команду, з якою треба це реалізувати;

5. про інструменти управління процесом.

Проджект-менеджер повинен собі доводити постійно, адже його переваги поєднують у собі якості льотчика на випробувальних апаратах, першого офіцера на підводному лотку та шахтаря – начальника зміни. Його проєкт реалізується на землі, але він його розглядає у ракурсі цих трьох позицій.

Leave a Reply