Алевтина Шмагель, ВІЙНА, Очима жінок

Встановлена відповідальність за колабораційну діяльність

15 березня в Україні набрав чинність 📄Закон України від 3.03.2022 № 2108-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність».

https://bit.ly/3JDQoWx

Цим Законом Кримінальниий кодекс України доповнено статтею 111-1 “Колабораційна діяльність».

❓Що таке колабораціонізм?

Це співпраця громадян держави із ворогом для забезпечення інтересів ворога та заподіяння шкоди власній державі.

❓ Які дії громадян України вважаються колабораціонізмом?

➖ Громадянин України публічно (на мітингах, зборах, в пресі, в мережі Інтернет, тощо) заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини території України, закликає до підтримки дій держави-агресора, підтримує збройні формування агресора та його окупаційну адміністрацію, закликає співпрацювати з державою-агресором та її уповноваженими органами, а також до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

➖ Громадянин України добровільно зайняв різного роду посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а також брав участь в організації та проведенні незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території або публічно закликав до проведення таких незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території.

➖ Здійснення громадянином України пропаганди в інтересах держави-агресора у будь-яких закладах освіти та сприяння впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти України.

➖ Передача матеріальних ресурсів військовим держави-агресора, господарська діяльність у взаємодії з державою-агресором.

➖ Організація та проведення заходів політичного характеру, як то з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо, для підтримки держави-агресора, а також активна участь у таких заходах.

➖ Громадянин України добровільно зайняв посади в створених державою-агресором судових або правоохоронних органах, а також добровільно брав участь незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях держави-агресора чи надавав таким формуванням допомогу у веденні бойових дій проти України.

➖ Під час зайняття посад в незаконних органах, створених державою-агресором, вчинив дії або прийняв рішення, що призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.

❓ Яка відповідальність за дії колаборанта?

Залежно від тяжкості вчиненого колаборантом кримінального правопорушення стаття 111-1 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань, що можуть застосовуватися до нього:

〰 позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років;

〰 виправні роботи на строк до 2 років;

〰 арешт на строк до 6 місяців;

〰 штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

〰 позбавлення волі на строк до 15 років;

〰 довічне позбавлення волі.

➕ Крім того, як додатковий вид покарання до винної особи може застосовуватися конфіскація майна.

Джерело: Координаційний центр з надання правової допомоги

Leave a Reply