ВІЙНА, У сусідів

Друга світова війна для білоруської пропаганди як паличка виручалочка

Огляд основних подій білоруської пропаганди про війну в Україні за 14 травня

Друга світова (Велика Вітчизняна) війна як ніколи активно використовується білоруською пропагандою для пояснення будь-яких подій. І сюжет із заголовком “Як Захід використовує Україну у своїх політичних іграх“, що вийшов на білоруському держТВ, не став винятком.

Основні тези:

  • представники української еліти знають, скільки отримають грошей за “продаж Батьківщини” (у контексті війни з Росією);
  • прості українці не вибачать продажу України, геноциду своїх і небажання домовитися з Росією;
  • переписуючи історію Другої світової війни, керівництво України навмисно розгортає українців від білорусів та росіян;
  • сучасна українська ідеологія – це нацизм та вихваляння Бандери, який вирізав поляків та спалив Хатинь;
  • ведуча натякає, що прийом на честь річниці ухвалення Конституції 3 травня у посольстві України свідчить про підготовку до її поділу країни;
  • значна частина складалася з кадрів виступу Лукашенка 9 травня, та коментарі про руйнування пам’ятників.

Загалом сюжет побудований на маніпуляціях інформацією та історичними фактами.

Так, керівництво України намагаються подати як виключно продажне, яке за гроші Заходу не бажає йти на переговори з Росією, і продовжує війну. Інтерес Заходу – ослаблення у цій війні Росії. Інтерес керівництва України – гроші. Вбивства російськими військовими цивільного населення на окупованих українських теренах приписуються українським військовим. Версія залізобетонна, обговоренню не підлягає. Щоправда, доказів її правдивості у сюжеті не наводиться.

Далі насамперед керівництву України ставиться в “пику” небажання домовитися з Росією. А український народ “не пробачить” цього. Зазначимо, що на початку березня 2022 року рейтинг підтримки президента Зеленського становив 93%. Це означає, що абсолютна більшість українців підтримує політику президента. В даному випадку “домовитися” = “не чинити опір, здатися, піти на поступки“. Другий варіант народ справді б не пробачив.

Згадали і наратив “Білоруси, росіяни, українці – брати“. Але чи по-братські розв’язувати війну проти сусідньої країни? Давати можливість спокійно бомбардувати міста та села України з білоруської території? Хто зробив найбільший внесок, щоб українці справедливо зненавиділи росіян та режим Лукашенка, який підтримує війну? Питання риторичні.

Далі більшість сюжету будувалася на апеляції до історії Другої світової війни. Використовувалися, при цьому відверті маніпуляції. Наприклад, у сюжеті стверджується, що Хатинь спалив Бандера. Хатинь – це одне із сотень спалених у роки німецької окупації білоруських сіл, символ пережитого в роки війни горя та страждань.

Але чи має безпосереднє відношення до трагедії у Хатині С.Бандера? Джерело один: “Загін карателів, здебільшого, складався з радянських солдатів і військовополонених“. Джерело два: “Перші секретарі ЦК КП України та КП Білорусі В.Щербицький та М.Слюньков звернулися до ЦК партії з проханням не розголошувати відомості про участь українців та російських – колишніх радянських військовослужбовців у звірячому вбивстві мирних мешканців села. До прохання поставилися з “розумінням”. Виходить, що спалили “свої”, а не Бандера? Пропаганді не потрібна правда. Пропаганді просто потрібно в усьому звинуватити “українських нациків“.

Не оминули і прийом у Посольстві України з нагоди річниці прийняття Конституції Речі Посполитої 3 травня, про яку ми вже розповідали. І знову цей факт інтерпретували як “розділ України”.

Білоруська пропаганда продовжує маніпулювати історією Другої світової (Великої Вітчизняної) війни.

@Hajun_by

Беларускі Гаюн (Резервный)

Мова оригіналу російська. Переклад.

Leave a Reply