ВІЙНА, У сусідів

Велику активність білоруської пропаганди щодо закону про особливий стан громадян Польщі

Огляд основних подій білоруської пропаганди про війну в Україні за 28-30 травня.

Останніми днями білоруська пропаганда проявляла велику активність у зв’язку з новиною про закон про особливий стан громадян Польщі, який готується в Україні.

Коротко. У березні 2022 року у Польщі було ухвалено закон про допомогу українським біженцям. Законом гарантується широкий перелік різноманітних пільг для громадян України. У свою чергу, в Україні планується розробити та ухвалити аналогічний закон для громадян Польщі. Про якісь конкретні положення законопроєкту поки що не повідомляється; документ розробляється МЗС України.

Виходячи з наявної інформації, можна зробити висновок, що керівництво України робить дзеркальні дії і створює більш комфортні умови для життя та роботи громадян Польщі в Україні. Можна припустити, що закон гарантуватиме спрощення міграційних процедур, відкриття бізнесу та ін. Але пропаганда має свій погляд на ситуацію.

Так, за останні дні в держЗМІ було опубліковано велику кількість коментарів на цю тему. Наведемо деякі з них:

Міністр інформації Володимир Перцов:

Це не інтервенція, не окупація, а м’яке захоплення основних гілок влади. Громадяни Польщі фактично управлятимуть тим, що залишиться від України”;

Політолог Андрій Лазуткін:

Зеленському необхідно зараз надати права полякам, щоб це виглядало як двосторонній договір. Саме тому він пішов на такий непопулярний для України крок. Українці запитають: а чому нами командуватимуть поляки, чому нашими підприємствами керуватимуть польські структури та чому громадяни Польщі отримають, припустимо, всі права українців, але при цьому не зобов’язані служити у нашій армії, захищати територію?”;

Політолог Петро Петровський:

Закріплюється політичний протекторат України. Польща підпорядковує собі Україну, але не бере жодної відповідальності. Тобто платити пенсії має український уряд, захищати Україну мають українські війська, а всі вершки збиратиме Польща”.

Тема про плани Польщі щодо захоплення території України є лейтмотивом пропаганди останніх тижнів. Будь-яка подія, пов’язана з польсько-українськими відносинами, неухильно трактується як повзуча окупація Західної України. При цьому до такої події відносять і візит Анджея Дуди до Києва та його виступи в Раді, і прийом у посольстві України на честь Конституції 3 травня.

Розкручування кейсу з окупацією Польщею частини України вигідне з кількох причин.

По-перше, пропаганда намагається створити конфронтацію між країнами. Нині Польща є одним із найближчих союзників України, який надає велику допомогу (військово-технічну, економічну, гуманітарну). Внести розлад у відносини двох країн зараз було б дуже вигідно, погодьтеся.

По-друге, через окупацію Західної України можна “перекинути місток” і потенційну загрозу окупації для Західної Білорусі, т.к. ці території входили до складу Польщі з 1921 до 1939 року.

Показавши “реальну загрозу” анексії частини території України, для внутрішнього інформаційного поля простіше створити загрози територіальним намірам Польщі. Особливо в ситуації, коли “гусениці танків брязкають під Гродно” ще з 2020 року. Але тоді гучні заяви були підкріплені реальними фактами. Зараз в Україні йде війна, і для різноманітних шизофренічних ідей створюється благодатний ґрунт.

Також пропаганда апелює до складних сторінок історії польсько-українських відносин. Політолог Петро Петровський: “Західна Україна – це небагате місце ресурсами та населенням. Більше того, з проблемним населенням, з певними нацистськими поглядами, яке має певний шлейф і Волинську різанину, та схожі проблеми з поляками Галичини”.

Тема “Волинської різанини” досі є каменем спотикання у польсько-українських відносинах. Тому пропаганда за будь-якої нагоди шукатиме “скелети у шафі”. І заодно зміцнюватиме у свідомості читачів бездоказовий стереотип про “нациків-західників”.

Білоруська пропаганда продовжує гавкати. А караван продовжує йти.

@Hajun_by

Беларускі Гаюн (Резервный)

Мова оригіналу російська. Переклад.

Leave a Reply