ВІЙНА, Очима жінок, Тетяна Ягодзинська

КОМУНАЛЬНІ ПІДПРИЄМСТВА, ЯКІ МИ ВЛАСНИКИ?

Складно під час війни писати про повсякденні справи, в тому числі сьогодні, після чергового злочину скаженого сусіда. Але, перемога наближається в тому числі і кожним із нас, хто працює на заможне майбутнє України.

Вважаю, настав час поговорити відверто про комунальні підприємства. Які вони у нас є, про потребу в їхніх послугах, про ефективність менеджменту, про стан ресурсів, про їхнє майбутнє. Усвідомлюю, що ступаю на складну та невдячну стезю, маю сумний досвід 😒 Але, роблю це. Саме зараз, під час війни.

Працюючи у складі депутатської комісії з питань планування, бюджету, фінансів, цін та приватизації Української міської ради з 2015 року (за виключенням 2019-2020), разом із колегами щороку, за планом, розглядала результати господарської діяльності комунальних підприємств (закладів, установ).

Хочу зазначити, що комунальні підприємства (заклади, установи) це дуже непроста історія, при цьому переважна більшість громадян навіть не здогадується, що цю історію можна і слід докорінно змінити.

Ми споживаємо послуги комунальних підприємств, установ, закладів, тощо, часто скаржимося на їх якість, часто – висловлюємо вдячність, раз на рік (під час звітування) активно обговорюємо результати їхньої роботи, та майже ніколи не говоримо про потребу в них. А дарма.

Будь-яка діяльність повинна мати сенс, функціонування підприємства повинне приносить користь/прибуток засновнику. Що робить власник комерційного підприємства в разі його неефективності? Правильно, або застосовує заходи для досягнення ефективності, або позбувається його. Очевидно, що подібних рішень і від нас, громади, як власників, вимагає час. Натомість, ми роками утримуємо деякі неефективні комунальні підприємства і, напевне, не наважуємося прийняти правильні рішення.

Давайте разом розбиратись чому та навіщо.

Наведу трохи інформації, поділюсь своїми висновками та пропозиціями.

1) Комунальне підприємство (заклад, установа)самостійний статутний суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність із метою одержання прибутку (за виключенням некомерційних, наприклад – некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги»).

Комунальне підприємство (заклад, установа) створюється (реорганізовується, ліквідовується, тощо) органом місцевого самоврядування, перед ним і звітуються.

Комунальні підприємства нашої громади: КП «Міський ринок м. Українка», МКП «Ресурс», КП «Виробниче управління житлово-комунального господарства «Відродження», КП «СП «Ритуальна служба Української міської ради», КП «Підприємство по обслуговуванню житла», КП «Українське водопровідно-каналізаційне підприємство».

2) Комунальна власністьколективна, тобто кожен з членів громади є співвласником комунального підприємства. Маємо право та обов’язок контролювати, приймати рішення.

3) Комунальне підприємство (заклад, установа), за логікою, створюється для надання своїм жителям тих послуг, які не може / не спроможний надавати відповідний сектор ринку, наприклад – освітні та медичні послуги. Послуги безкоштовні, але громада сплачує із місцевого бюджету за комунальні послуги. Тобто, тут громада не ставить на меті отримати прибуток, натомість забезпечує себе безкоштовними якісними послугами.

4) Світовий досвід показуєде є конкуренція, там ціна нижча, натомість якість вища. Тому, інші послуги (не соціального спрямування) жителі можуть та мають отримувати на ринку, тобто, комунальні підприємства тут не потрібні.

5) Структура контролю за функціонуванням комунальних підприємств зі сторони органу місцевого самоуправління занадто складна і неефективна. Крім того, занадто високий корупційний ризик. Навіщо тримати у штаті фахівців та керівників для контролю за діяльністю комунальних підприємств? Якщо вони неефективні (послуги неякісні, підприємство збиткове), їх слід позбутись. Так поводиться розумний власник.

6) Збитковому комунальному підприємству, щоб продовжувати функціонувати, необхідні фінансові вливання у статутний капітал. І це час від часу відбувається – за рахунок місцевого бюджету, адже ми з вами – власними такого підприємства. Навіщо громаді таке підприємство у власності?

7) Робота комунальних підприємств залежна від політичної волі керівництва громади, в тому числі – депутатського корпусу. Де тут місце для ефективного управління майном громади? Вважаю, що рішення про зміну менеджменту вже є запізнілим. Вся історія комунальних підприємств в Україні, в тому числі – нашої громади, підтверджує що громада – неефективний власник. Нажаль. Але, маємо дивитись правді в очі.

8) На противагу продажу неефективних комунальних підприємств можна розглядати створення наглядових рад, її члени – фахівці, обираються на відкритому конкурсі.

Підсумую☝️Вже певний час ми із колегами, міським головою, фахівцями у сфері корпоративного управління, житлово-комунального господарства, ведемо дискусію щодо можливих управлінських рішень, застосування певних інструментів щодо комунальних підприємств.

На моє переконання, після проведення ретельного аналізу, інших управлінських дій, громаді необхідно! прийняти виважене, скоріше за все непросте, рішення щодо їх подальшої долі. Якщо підприємство недостатньо ефективне – застосувати необхідні інструменти впливу. Якщо підприємство збиткове – його необхідно продати / ліквідувати / інше.

Запрошуємо громаду до відкритого діалогу щодо використання нашого спільного майна, який ми починаємо о 10 год 01 липня в будівлі Української міської ради. Планується засідання депутатської комісії з питань планування, бюджету, фінансів, цін та приватизації із порядком денним – розгляд результатів господарської діяльності першого з комунальних підприємств – КП «Міський ринок м. Українка».

Будемо раді участі фахівців, професійних «активістів» прошу не турбуватись.

Плануємо працювати професійно та відкрито.

Всю інформацію про роботу комісії, висновки, матеріали, пропозиції та відповідні рішення обов’язково оприлюдню.

PS. Не претендую на істину в останній інстанції. Поділилася виключно власними думками та переконаннями. Правильні рішення будемо приймати спільно.

На фото – фотографувала молоді плоди дерев та кущів. Врожай цього року обіцяє бути хорошим.

Тетяна Ягодзинська

Leave a Reply