Новини, Освіта

Про підсумки Сертифікації – 2022

освіта Київщини

Минулий  рік був часом важких випробувань для українців у всіх сферах діяльності. Освітяни, які в умовах повномасштабної війни виявили довіру до процедури зовнішнього оцінювання та зареєструвалися для проходження сертифікації 2022, обрали непростий шлях.

Як повідомили в управлінні Державної служби якості освіти у Київській області, педагоги надійно тримали стрій і процедура зовнішнього оцінювання вчителів початкових класів пройшла успішно. Торік вона тривала протягом чотирьох місяців (серпень – листопад). До 28 вересня всі учасники вже отримали результати незалежного тестування та інформацію про допущення до другого етапу, який проводився з використання мінформаційно-аналітичної системи EvaluEd.

З 12 жовтня по 18 листопада тривав завершальний етап – вивчення практичного досвіду. Він включав самопрезентацію педагога, спостереження за одним-трьома навчальними заняттями, самоаналіз проведеного уроку та онлайн-інтерв’ю, які проводилися, з використанням відеозв’язку.  Активно залучалися до процесу сертифікації вчителі, які пройшли її у минулі роки. Вони виступали в якості освітніх експертів, а також залучалися як експерти під час проведення інституційних аудитів закладів освіти, допомагали своїм школам у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Зокрема до процедури вивчення практичного досвіду роботи педагогічних працівників було залучено 45 освітніх експертів з Київської області, які вивчали досвід роботи 63 учасників сертифікації з 17 областей України.

Працівники управління здійснювали організаційне забезпечення: комунікували з закладами освіти, готували та залучали експертів до вивчення практичного досвіду, забезпечували їх інформаційними та методичними матеріалами, формували експертні групи та закріплювали їх за учасниками сертифікації. І, власне, координували проведення третього етапу сертифікації.

Відповідно до Методики експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації (далі – методика) у 2022 році вивчення практичного досвіду роботи педагогічних працівників передбачало експертне оцінювання 15 професійних компетентностей, визначених стандартом, за 32 критеріями. Учасники сертифікації після оцінювання могли отримати максимальну кількість балів – 160. За результатами вивчення практичного досвіду роботи учасника сертифікації експерти заповнювали експертний висновок. Копія такого висновку надавалась учасникам сертифікації відразу після підписання його експертами.

1 грудня 2022 року відбулося засідання комісії Державної служби якості освіти України для визначення порогового бала. Мінімально достатня кількість балів для видачі сертифіката за результатами вивчення практичного досвіду роботи педагогічних працівників торік становила 122 бали.

Учасники сертифікації, які за результатами оцінювання набрали кількість балів, що дорівнює або перевищує кількість балів, мінімально достатню для видачі сертифіката (пороговий бал), вважалися такими, що пройшли сертифікацію.

Підтвердженням видачі сертифіката педагогічному працівникові є наявність відповідної інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яка може бути перевірена з використанням офіційного вебсайту технічного адміністратора зазначеної бази.

Вже відомо, що 87 учителів початкових класів Київщини успішно подолали цей поріг. Варто зазначити: до процедури зовнішнього оцінювання долучилися педагоги із 30 територіальних громад нашоїобласті. У 2022 році найбільша кількість сертифікованих учителів була в Бориспільській (13 учасниць), Броварській (10 учасниць) та Бучанській (6 учасниць) громадах. Якщо говорити в розрізі районів, то 25 сертифікованих вчителів – з Бучанського району, 16 – з Бориспільського, 13 – з Обухівського, 12 – з Броварського, 9 – з Вишгородського, 7 – з Білоцерківського, 5 – з Фастівського. Особливо втішним є те, що п’ятеро учасниць нашої області отримали максимальний бал (160).

Цікаво, що з одного закладу проходили сертифікацію декілька педагогів (найбільше – 7). Це – Броварський ліцей №8, Бориспільський ліцей «Перспектива» ім. Володимира Мономаха.

На сьогодні в кабінетах учасників сертифікації уже розміщені результати експертного оцінювання професійних компетентностей педагогів. В кабінеті учасника сертифікації особам, які успішно пройшли сертифікацію, було розміщено відповідний документ.

Серед учасників сертифікації були як досвідчені вчителі, так і педагоги, стаж роботи яких не перевищує 2-5 років.

Серед сертифікованих цього року вчителів можна спостерігати такий розподіл:

– 55% педагогів працюють у міській, 45% – у сільській місцевостях;

– з них – 11% спеціалістів, 13% мають другу, 29% – першу і 47% – вищу кваліфікаційні категорії;

– 18% мають педагогічне звання «учитель-методист», 8% – «старший вчитель».

Сертифікація – це можливість для вчителя отримати визнання свого професіоналізму, заявити про себе, одержати можливість ділитися своїм педагогічним доробком з колегами і отримувати бонуси за високий рівень компетентності.

Нагадаємо, що відповідно до законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» сертифіковані вчителі мають право на:

– зарахування сертифікації як проходження чергової або позачергової атестації педагогічним працівником з присвоєнням відповідної кваліфікаційної категорії та/чи педагогічного звання;

– доплату у розмірі 20% до ставки заробітної плати.

Пишаємося педагогами Київської області, які подолали пороговий бал (122) й успішно пройшли Сертифікацію – 2022. Незважаючи на надскладні умови й труднощі вони переступили останню сходинку, випробували себе зовнішнім оцінюванням професійних компетентностей педагога. А також запрошуємо до команди педагогів, які налаштовані на особистісно-професійний розвиток, фахівців динамічних, толерантних, комунікабельних, які бажають бути активними учасниками якісних освітніх змін.

Управління Державної служби якості освіти у Київській області

Leave a Reply