УПС

13 “важких” випадків, коли психолог не допоможе

Багато хто, записуючись до психолога, навіть і не підозрює, що їхні гроші, час і сили будуть викинуті на вітер.  Аж надто важкий випадок вони пред’являють.  Психолог – не всемогутній бог.

Він, швидше за все, не допоможе вам позбутися проблеми, якщо ваш випадок з цього списку:

1. Хочу, щоб він…

Хочу, щоб: діти – слухалися, чоловік – кинув пити, палити та ходити ліворуч, свекруха – емігрувала у внутрішню Монголію тощо.

До психолога прийшли ви, і допомогти змінитися він може тільки вам, а не вашим рідним, близьким та товаришам по службі.  Можливо протягом консультації він і зможе переконати, що щось змінювати час саме вам, а може і не зможе.

2. Чарівна пігулка

Якщо ви вирішили, що ось схожу до психолога, а він введе мене в гіпноз/застосує чудо-техніку/розкриє головний секрет і проблема відразу ж “розсмокчеться”, то змушений вас засмутити.  Не розсмокчеться без деяких іноді дуже значних зусиль з вашого боку.

Анекдот у тему: Знайшов чоловік у пустелі лампу, потер її, а звідти Джин:

Чого хочеш чоловіче?

– Хочу додому!

Ходімо.

– Ти не зрозумів, я хочу швидко додому!

Ну, тоді побігли.

3. Вилити душу

Деякі приходять до психолога тільки виговоритися, виплакатися, зняти з себе тягар неприємних емоцій та навісити його на іншого.  Проблему це не вирішує, а лише на якийсь час знімає симптоми.  Психолог виступає тут як помийне відро.

Так вас пошкодувати чи все-таки вам допомогти?

4. Моя проблема крутіша за твою психологію

Коли клієнт заявляє, що був уже у багатьох психологів, і ніхто не зумів йому допомогти, то насправді це означає: “Моя проблема сильніша за будь-які методи її вирішення, тому що проблема – це частина мене, а я крутіший за тих, хто намагається її  вирішити“.

Оскільки впевненість у своїй крутості потрібно постійно підживлювати, людина шукає нових і нових “слабких ” психологів.  Звичайно, майже ніколи цього не усвідомлюючи.

5. Інсайтів та драйву

Якщо людина приходить на консультацію або на тренінг не для того, щоб чогось навчитися, вирішити якусь проблему, а щоб отримати емоції, заряд адреналіну, то поступово вона перетворюється на емоційного наркомана, який живе “від дози до дози“, тобто від консультації до консультації.  А в його повсякденному житті на краще нічого істотно не змінюється.

6. Мамо, роди мене назад

Якщо для вас психолог – “чарівник у блакитному вертольоті”, який вирішить ваші проблеми, вкаже світлий шлях і вестиме вас за ручку по життю, то це просто інфантилізм.  Туга за внутрішньоутробним періодом злиття з матір’ю.

Але психолог – не матуся, і повернутися в антенатальний (передпологовий) рай вам не допоможе.  Ось якщо ви захочете успішніше існувати в цьому світі, де треба діяти, приймати рішення, помилятися, змінюватись і досягати – тоді психолог уже стане в нагоді.

7. Зауважте, не я це запропонував

Буває, що клієнт, часом навіть не усвідомлюючи, приходить до психолога з вже готовим вирішенням своєї проблеми.  Але рішенням ризикованим і нелегким або соціумом, що не схвалюється.  Наприклад, розлучення.  І тоді він починає вдаватися до всіляких хитрощів, натяків і хитрощів, щоб психолог сам запропонував йому саме цей вихід.

Таким чином, людина отримує індульгенцію/благословення та знімає з себе відповідальність за всі негативні наслідки такого вибору і не просто знімає, а перекладає її на психолога.  Недосвідчені психологи на це ведуться.

8. Марсіани справді існують

Якщо ви – Вибраний, який приймає сигнали Великих Вчителів з Альфацентаври або звідкись ще, то вам точно не варто витрачати свій найдорожчий час на спілкування (про, якби це можна було назвати спілкуванням) з психологом, який просто не здатний сприйняти кристальну істину,  носієм якої ви є.

Він може “для користі справи” з вами і погоджуватися, але знайте, що у нього все одно виникнуть серйозні сумніви щодо вашого психічного здоров’я.

А воно вам потрібно?

9. Вже послала, то послала

Якщо (до психолога) вас надіслали: дружина, теща, батьки чи хтось ще, то запам’ятайте універсальне правило: “Коли посилають, часто не варто йти прямо за адресою“.  Краще надішліть (до психолога) того, хто вас послав.  Хоча це також не ідеальний вихід (див. пункт №1).

10. Давай залишимо все як є

Життя змінюється на гірший бік” – скаржаться деякі клієнти.  Вони хочуть, щоби все було “як раніше” або залишалося як зараз.  Це неможливо.

У житті незмінне лише одне – постійні зміни.  І психолог не може їх зупинити.  Він здатен лише допомогти виправити їхній вектор.  Зробити зміни у вашій долі – змінами на краще.

11. Знижки на халяву

Якщо ви приходите до психолога з переконанням, що він надто дорого просить за консультацію, якщо сподіваєтеся “не миттям, то катанням” вициганити у нього знижку, то мені щиро шкода.  Ваше несвідоме так само знижуватиме ефективність допомоги цього психолога, як ви знижуєте ціну (і цінність) його послуги.

З тієї ж причини безкоштовні тренінги та консультації часто взагалі не приносять користі.  І більше того, дорога консультація психолога-бездара з високою ймовірністю виявляється набагато ефективнішою за дешеву консультацію суперпрофі.

Для несвідомого дуже важливо, скільки відсотків того, що у вас є, ви вкладаєте у вирішення тієї чи іншої проблеми.

12. Дівчата – праворуч, хлопчики – ліворуч

Буває, що клієнт ставить особливу умову, обираючи психолога, і йде лише до психолога-чоловіка або психолога-жінки.  Це означає, що шукає він не психолога, а ще когось: мати, батька, друга/подругу супутника життя і т.д.  Може йому і пощастить, але до психологічної допомоги це вже не матиме стосунку.

Хоча можливі й технічні винятки.  Наприклад, ревнивий чоловік забороняє дружині відвідувати психологів чоловічої статі.

13. Гарантоманія

Якщо від психолога ви вимагаєте гарантій, повернення грошей у певному випадку, то тим самим ви починаєте зі своїм несвідомим вкрай невигідну гру (подібну до ігор з пункту №11), з правилом якої я вас зараз ознайомлю.

Надія на гарантію – це однозначний сигнал вашої психіки про те, що ви серйозно сумніваєтеся в ефективності консультації, і несвідоме, звичайно ж, втілить ваші сумніви в дійсність.  І тоді вам справді знадобиться гарантія.

P.S.  Я не гарантую, що перерахував усі випадки, коли не варто звертатися до психолога.  Якщо помітите у моєму списку прогалини, то, будь ласка, напишіть, який “важкий випадок” ще потрібно додати.

Олег Колмичок

ПсихологиЯ от А до Я

Мова оригіналу російська. Переклад.

Leave a Reply