Багато хто, записуючись до психолога, навіть і не підозрює, що їхні гроші, час і сили будуть викинуті на вітер. Аж надто важкий випадок вони пред’являють. Психолог – не всемогутній бог.
Він, швидше за все, не допоможе вам позбутися проблеми, якщо ваш випадок з цього списку:
1. Хочу, щоб він…
Хочу, щоб: діти – слухалися, чоловік – кинув пити, палити та ходити ліворуч, свекруха – емігрувала у внутрішню Монголію тощо.
До психолога прийшли ви, і допомогти змінитися він може тільки вам, а не вашим рідним, близьким та товаришам по службі. Можливо протягом консультації він і зможе переконати, що щось змінювати час саме вам, а може і не зможе.
2. Чарівна пігулка
Якщо ви вирішили, що ось схожу до психолога, а він введе мене в гіпноз/застосує чудо-техніку/розкриє головний секрет і проблема відразу ж “розсмокчеться”, то змушений вас засмутити. Не розсмокчеться без деяких іноді дуже значних зусиль з вашого боку.
Анекдот у тему: Знайшов чоловік у пустелі лампу, потер її, а звідти Джин:
– Чого хочеш чоловіче?
– Хочу додому!
– Ходімо.
– Ти не зрозумів, я хочу швидко додому!
– Ну, тоді побігли.
3. Вилити душу
Деякі приходять до психолога тільки виговоритися, виплакатися, зняти з себе тягар неприємних емоцій та навісити його на іншого. Проблему це не вирішує, а лише на якийсь час знімає симптоми. Психолог виступає тут як помийне відро.
Так вас пошкодувати чи все-таки вам допомогти?
4. Моя проблема крутіша за твою психологію
Коли клієнт заявляє, що був уже у багатьох психологів, і ніхто не зумів йому допомогти, то насправді це означає: “Моя проблема сильніша за будь-які методи її вирішення, тому що проблема – це частина мене, а я крутіший за тих, хто намагається її вирішити“.
Оскільки впевненість у своїй крутості потрібно постійно підживлювати, людина шукає нових і нових “слабких ” психологів. Звичайно, майже ніколи цього не усвідомлюючи.
5. Інсайтів та драйву
Якщо людина приходить на консультацію або на тренінг не для того, щоб чогось навчитися, вирішити якусь проблему, а щоб отримати емоції, заряд адреналіну, то поступово вона перетворюється на емоційного наркомана, який живе “від дози до дози“, тобто від консультації до консультації. А в його повсякденному житті на краще нічого істотно не змінюється.
6. Мамо, роди мене назад
Якщо для вас психолог – “чарівник у блакитному вертольоті”, який вирішить ваші проблеми, вкаже світлий шлях і вестиме вас за ручку по життю, то це просто інфантилізм. Туга за внутрішньоутробним періодом злиття з матір’ю.
Але психолог – не матуся, і повернутися в антенатальний (передпологовий) рай вам не допоможе. Ось якщо ви захочете успішніше існувати в цьому світі, де треба діяти, приймати рішення, помилятися, змінюватись і досягати – тоді психолог уже стане в нагоді.
7. Зауважте, не я це запропонував
Буває, що клієнт, часом навіть не усвідомлюючи, приходить до психолога з вже готовим вирішенням своєї проблеми. Але рішенням ризикованим і нелегким або соціумом, що не схвалюється. Наприклад, розлучення. І тоді він починає вдаватися до всіляких хитрощів, натяків і хитрощів, щоб психолог сам запропонував йому саме цей вихід.
Таким чином, людина отримує індульгенцію/благословення та знімає з себе відповідальність за всі негативні наслідки такого вибору і не просто знімає, а перекладає її на психолога. Недосвідчені психологи на це ведуться.
8. Марсіани справді існують
Якщо ви – Вибраний, який приймає сигнали Великих Вчителів з Альфацентаври або звідкись ще, то вам точно не варто витрачати свій найдорожчий час на спілкування (про, якби це можна було назвати спілкуванням) з психологом, який просто не здатний сприйняти кристальну істину, носієм якої ви є.
Він може “для користі справи” з вами і погоджуватися, але знайте, що у нього все одно виникнуть серйозні сумніви щодо вашого психічного здоров’я.
А воно вам потрібно?
9. Вже послала, то послала
Якщо (до психолога) вас надіслали: дружина, теща, батьки чи хтось ще, то запам’ятайте універсальне правило: “Коли посилають, часто не варто йти прямо за адресою“. Краще надішліть (до психолога) того, хто вас послав. Хоча це також не ідеальний вихід (див. пункт №1).
10. Давай залишимо все як є
“Життя змінюється на гірший бік” – скаржаться деякі клієнти. Вони хочуть, щоби все було “як раніше” або залишалося як зараз. Це неможливо.
У житті незмінне лише одне – постійні зміни. І психолог не може їх зупинити. Він здатен лише допомогти виправити їхній вектор. Зробити зміни у вашій долі – змінами на краще.
11. Знижки на халяву
Якщо ви приходите до психолога з переконанням, що він надто дорого просить за консультацію, якщо сподіваєтеся “не миттям, то катанням” вициганити у нього знижку, то мені щиро шкода. Ваше несвідоме так само знижуватиме ефективність допомоги цього психолога, як ви знижуєте ціну (і цінність) його послуги.
З тієї ж причини безкоштовні тренінги та консультації часто взагалі не приносять користі. І більше того, дорога консультація психолога-бездара з високою ймовірністю виявляється набагато ефективнішою за дешеву консультацію суперпрофі.
Для несвідомого дуже важливо, скільки відсотків того, що у вас є, ви вкладаєте у вирішення тієї чи іншої проблеми.
12. Дівчата – праворуч, хлопчики – ліворуч
Буває, що клієнт ставить особливу умову, обираючи психолога, і йде лише до психолога-чоловіка або психолога-жінки. Це означає, що шукає він не психолога, а ще когось: мати, батька, друга/подругу супутника життя і т.д. Може йому і пощастить, але до психологічної допомоги це вже не матиме стосунку.
Хоча можливі й технічні винятки. Наприклад, ревнивий чоловік забороняє дружині відвідувати психологів чоловічої статі.
13. Гарантоманія
Якщо від психолога ви вимагаєте гарантій, повернення грошей у певному випадку, то тим самим ви починаєте зі своїм несвідомим вкрай невигідну гру (подібну до ігор з пункту №11), з правилом якої я вас зараз ознайомлю.
Надія на гарантію – це однозначний сигнал вашої психіки про те, що ви серйозно сумніваєтеся в ефективності консультації, і несвідоме, звичайно ж, втілить ваші сумніви в дійсність. І тоді вам справді знадобиться гарантія.
P.S. Я не гарантую, що перерахував усі випадки, коли не варто звертатися до психолога. Якщо помітите у моєму списку прогалини, то, будь ласка, напишіть, який “важкий випадок” ще потрібно додати.
Олег Колмичок
ПсихологиЯ от А до Я
Мова оригіналу російська. Переклад.
Leave a Reply