Блоги, Віталій Дерлеменко

Звіробій. Заготівля ліктрав)

Звіробій – унікальна лікарська рослина, що має цілий спектр корисних властивостей. За старих часів його називали «ліками від 99 хвороби» і використовували в лікуванні багатьох захворювань.

Головна користь звіробою в його складі. Він містить до 13% дубильних речовин, близько 1% флавоноїдів (гіперозид, рутин, кверцитрин, мирицетин, лейкоантоціани), сапоніни, барвники (Гиперицин – 0,1-0,4%, псевдогиперицину, гиперін, франгулаемодінантранол), олію ефірну (0 , 2-0,3%), смолисті речовини (17%), каротин, аскорбінову кислоту (до 140 мг), вітамін РР і інші вітаміни.

Для звіробою цілком справедлива знаменита цитата Парацельса «Все є отрута і все є ліки. Тільки доза робить ліки отрутою і отруту ліками». Незважаючи на користь для організму багатьох потрібних речовин, що є в складі звіробою, при надмірному вживанні він проявляє отруйні властивості.

Звіробій активізує травлення, покращує секрецію травних соків, має жовчогінні властивості, уповільнює перистальтику кишечника, успішно бореться з глистовими інвазіями, нормалізує обмін речовин.

Звіробій активно сприяє відновленню функцій нервових волокон, заспокоює нерви, знімає напругу, надає сили. Його успішно застосовують для полегшення ПМС і при клімаксі у жінок, від неврозів, особливо складних, що супроводжуються головним болем і безсонням.
При депресії звіробій є одним з найефективніших рослинних засобів, причому сила його дії перевершує навіть дію низки відомих фармакологічних антидепресантів. При цьому звіробій не має їх побічних дій – від нього пацієнтів не хилить в сон, не виникає загальмованості і не сповільнюється реакція. Звіробій добре знижує рівень тривожності, позитивно впливає на настрій і самопочуття, додає бадьорості і ліквідує надмірну дратівливість. Антидепресивний вплив звіробою підтверджено клінічними дослідженнями. Гиперицин бере участь у виробленні серотоніну й мелатоніну, відповідальних за гарний настрій, тому ця рослина входить до складу деяких антидепресантів.

Ця лікарська рослина знімає спазми судин, нормалізує роботу серця і кровообіг в цілому. Завдяки кровоспинній можливості, широко застосовується при лікуванні ран, в тому числі і після хірургічного втручання.

Рослина має унікальну властивість знімати запалення слизових оболонок, що дозволяє застосовувати його при лікуванні органів дихання й вирішенні стоматологічних проблем (фарингіт, грип, бронхіт, пневмонія, гінгівіт і ін.), а також запалень жіночої статевої сфери. Сучасні вчені довели, що застосування звіробою сприяє зміцненню імунітету.

Звіробій застосовується при лікуванні захворювань суглобів, він знімає запалення, зменшує набряки, нормалізує рух. Зовнішнє застосування дозволяє зміцнити стінки капілярів, прискорити загоєння порізів, подряпин.

Рослина використовується для лікування опіку, різних шкірних захворювань, прискорення загоєння ран, а також в якості універсального уходового засобу для будь-якого типу шкіри. Для лікування і догляду застосовують настої, відвари і масло звіробою, на основі яких можна приготувати лосьйон, маску, крем для проблемної шкіри. Відвар звіробою повертають нормальний і здоровий вигляд шкірі в боротьбі з гнійничковими захворюваннями, їх додають до ванни для полегшення симптоматики при алергії.

Зовнішнє використання звіробою рекомендується при терапії гнійних наривів, абсцесів, інфікованих ран. Він покращує процес регенерації шкіри і зменшує утворення рубців. З давніх-давен вважається, що звіробій добре допомагає при укусах комах, в тому числі й отруйних. Лікарями відзначається, що засоби на основі рослини справляються навіть з золотистим стафілококом. У дерматології звіробій відомий як засіб, що має антісеборейну дією і добре ліквідовує запалення шкіри.

Застосовуючи звіробій, необхідно пам’ятати, що в його складі є отруйні речовини, які у великих кількостях можуть значно посилювати світлочутливість, сприяють підвищенню артеріального тиску, тому він протипоказаний при гіпертонічній хворобі.

Віталій Дерлеменко

Leave a Reply