Блоги, Віталій Дерлеменко

Зіновать (рокитник). Заготівля ліктрав)

Усі частини рослини містять хінолізидинові алкалоїди: цитизин, N-метилцитизин, лупанін, гідроксилупанін, (–)-спартеїн. Квітки багаті на аскорбінову кислоту, каротиноїди та флавоноїди; останні забезпечують колір квіток. Вміст алкалоїдів у квітках незначний, у них переважають аміни (тирамін, тирозин, дофамін); у листі — до 0,2% алкалоїдів; є також флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінова кислота; насіння крім алкалоїдів містить сапоніни.

Загальний вміст алкалоїдів у насінні понад 0,5%; основним є цитизин, тому насіння можна розглядати як перспективне джерело цитизину, який одержують з насіння Cytisus laburnum та Thermopsis lanceolata (див. Термопсис). Алкалоїд належить до речовин «гангліонарної» дії, завдяки збуджувальному впливу на дихання розглядається як дихальний аналептик: рефлекторно стимулює дихальний центр, стимулює або відновлює функції судинорухливого центру довгастого мозку, збуджує ганглії вегетативного відділу нервової системи й мозкового шару надниркових залоз, що призводить до значного підвищення АТ. Застосовують цитизин у вигляді 0,15% водного розчину — препарат Цититон.

У народній медицині настій і відвар пагонів п’ють при туберкульозі, стенокардії, холециститі, гепатиті, болях у серці, попереку, при головному болю. Настій листя та плодів виявляє в’яжучу та кардіотонічну дію; настій пагонів — антибактеріальну та діуретичну.

Рослина отруйна, тому передозування небезпечне! Барвник, що міститься у квітках, фарбує вовну в жовтий колір. Рослина медоносна та декоративна.

Віталій Дерлеменко

Leave a Reply