Блоги, Віталій Дерлеменко

Заготівля ліктрав) Бузина чорна

Сучасні дослідження показують, що препарати на основі чорної бузини допомагають в лікуванні гіперліпідемії, знижують ризик серцево-судинних захворювань, допомагають при застуді та грипі, підвищують імунітет, вирішують безліч інших проблем зі здоров’ям.

У складі квіток чорної бузини сконцентровані глікозиди самунігрин і рутин, ефірна олія, дубильні речовини й аскорбінова кислота. Також вони є природним джерелом органічних кислот — яблучної, валеріанової, хлорогенової і кавової. Ягоди бузини складаються з цукрів, смол, вітамінів A і C, амінокислот, мінералів — цинку, кальцію, селену, заліза, міді. Бузини корисні властивості обумовлені високим вмістом глікозидів, флавоноїдів, мінералів і аскорбінової кислоти в її квітках. Зрілі плоди і листя придатні для вживання в їжу і як лікарський засіб після сушіння. У сушеній сировині міститься набір органічних кислот, дубильних речовин, холін, бугрин, каротин, таніни, глікозиди, ефірна олія, провітамін A, антоціани, флавоноїди.

Лікувальні властивості бузини різноманітні. Всі частини рослини мають сечогінну дію, тому їх можуть призначити при лікуванні хронічної ниркової недостатності. Листя, плоди, квітки і кору рослини використовують для потогінного ефекту. Настої, відвари, екстракти та збори з квіток бузини надають болезаспокійливу дію. Крім знеболювального ефекту, настої на суцвіттях мають слабкий седативний вплив на організм.

За рахунок вмісту аскорбінової кислоти й антоціанів бузина чорна впливає на сприйнятливість клітин організму до вірусів грипу. Прийом лікарських засобів, відварів і настоянок з рослини підвищує захисні властивості імунітету. Також препарати бузини чорної мають антигіпоксичну активність. Плоди і ягоди рослини містять антиоксиданти, які здатні нейтралізувати дію вільних радикалів.

Бузина чорна нормалізує роботу кори надниркових залоз і має помірний гіпотензивний ефект. За рахунок вмісту ефірних олій у квітках і плодах рослини відвари з них можуть використовуватися як проносний засіб. Ягоди бузини також можуть застосовуватися для профілактики захворювань у людей, які працюють з радіонуклідами або проживають на забруднених радіацією територіях.

Плоди сприяють виведенню з організму солей важких металів, радіонуклідів. Біологічно активні добавки, продукти харчування, збори з включенням ягід рослини можуть надавати тонізуючий ефект і підвищувати працездатність.

Не можна вживати бузину чорну людям, які страждають на неспецифічний виразковий коліт, хворобу Крона, індивідуальну непереносимість окремих компонентів у складі рослини. Протипоказано використання рослини при вагітності, лактації. З обережністю слід підходити до застосування бузини при цукровому діабеті.

Віталій Дерлеменко

Leave a Reply