Квітки чорнобривців нерідко використовують у лікувальних цілях. Лікувальні речовини в їх складі позитивно впливають на роботу травної системи і сприяють виробленню життєво важливих ферментів. Чорнобривці нерідко використовують і для лікування простудних захворювань. Вони не тільки зміцнюють імунітет, але і прискорюють регенераційні процеси в організмі. Їх нерідко використовують в рамках проведення комбінованої фітотерапії.
Цілющі властивості чорнобривців ботаніки пояснюють багатим вмістом корисних речовин. Найбільша концентрація представлена в наземної частині рослини. Квітки на 45% складаються з ефірних олій, завдяки яким чорнобривці мають яскраво виражений аромат.
В складі також присутні наступні компоненти: каротиноїди; органічні кислоти; фітонциди; вітаміни груп A, P, B, E і C; флавоноїди; мінеральні речовини (селен, залізо, калій, цинк, магній і кальцій); лютеїн; алкалоїди; ефірні олії.
Лікарські властивості чорнобривців: протизапальна дія; зняття набряклості; профілактика закрепів; нормалізація роботи травної системи; прискорення регенерації тканин; позбавлення від нападів нудоти; болезаспокійлива дія; зниження рівня цукру в крові; зміцнення судин і капілярів; стабілізація емоційного стану; стимуляція вироблення ферментів; противірусна дія.
Важливий інтерес корисних властивостей і протипоказаннь чорнобривців представляють для жінок. Їх часто використовують в косметичних цілях і для лікування гінекологічних захворювань. Лікувальні речовини в їх складі володіють вираженою болезаспокійливою дією. Саме тому відвар чорнобривців використовують при менструальних болях. Він також допомагає впоратися з гормональними порушеннями і поліпшити кровообіг в області малого тазу. Під час грудного вигодовування жінки застосовують чорнобривці для посилення лактації.
Чорнобривці вважаються надзвичайно корисними і для чоловічого організму. Їх часто рекомендують використовувати як доповнення до протизапальної терапії. Вони здатні поліпшувати кровообіг в області передміхурової залози, тим самим знижуючи прояв простатиту. Користь чаю з чорнобривців для чоловіків також полягає і в профілактиці інсультів та атеросклерозу. Необхідний лікувальний ефект досягається за рахунок зниження рівня шкідливого холестерину в крові.
Багаторічні дослідження користі і шкоди чорнобривців для здоров’я дозволяють використовувати їх в нетрадиційній медицині. Вони надають загальнозміцнюючу дію і ефективно справляються з серйозними захворюваннями. Найбільшою ефективністю відрізняються свіжі бутони. У них зосереджена найбільша концентрація корисних для здоров’я речовин.
Чорнобривці та їхні лікувальні властивості отримали застосування і в косметології. Олію, відвар або настій прийнято додавати у лосьйони, креми і маски для догляду за шкірою.
Це допомагає досягти такого результату: позбавлення від вугрової висипки; прискорення процесу регенерації; стимуляція припливу крові до коренів волосся; пом’якшувальна дія; протизапальна дія.
Лікувальний настій з чорнобривців також можна використовувати в якості очищаючого лосьйону. Його наносять на ватний диск, яким протирають шкіру обличчя. Лікувальний відвар найчастіше застосовують для ополіскування волосся. Процедура стимулює їх ріст і сприяє появі блиску.
Чорнобривці отримали величезну популярність і в кулінарії. Їх нерідко використовують як приправу до м’ясних і рибних страв. Пряність має здатність поліпшувати процес засвоєння білкових продуктів, тим самим знімаючи навантаження з травної системи. На Кавказі цю пряність називають «Імеретинським шафраном».
Завдяки корисним властивостям, листя чорнобривців часто додають в салати і овочеві супи. Вони надають страві пряний і трохи гоструватий смак. Разом з смородиновими листами їх кладуть у маринад для засолювання овочів. Це дозволяє зробити їх більш хрусткими і ароматними.
Незважаючи на позитивний вплив на організм, рослину слід використовувати з обережністю. Особливо важливо враховувати протипоказання. До них відносять наступне: алергічна реакція; вагітність; вік до 2 років.
Віталій Дерлеменко
Leave a Reply