УПС

Особисті межі, якими вони бувають?

1. Межі нашого тіла – фізичні межі, які відповідають в основному за нашу фізичну цілісність та безпеку. Їх порушення завжди супроводжується сильними негативними ефектами психіки, які можуть зберігатись роками.

2. Психологічні кордони – дозволяють нам зберегти нашу особистість та дозволити їй виявлятися у всьому різноманітті:

*наші погляди на життя та його різні аспекти;

*свобода дій та самовираження;

*здатність відстоювати свою точку зору;

*розпізнавати та переслідувати свої інтереси.

Людина з гарними, стійкими та гнучкими межами почувається в безпеці, а також, що не менш важливо, відчуває впевненість у собі та своїх силах. Вільно переслідує свої інтереси і легко каже “ні“, коли цього хоче. Також, за рахунок гнучкості кордонів, вона відкрита для нової інформації та для нового досвіду, які використовує для того, щоб стати ще більш стійкою та ефективною у житті.

Як розпізнати, що у вас не все в порядку з особистими межами?

Важко відмовляти, важко відстоювати свою думку, а іноді й формувати цю незалежну думку. Страшно заявляти про свої інтереси та потреби. Важко просити. Соромно бути собою, весь час треба підлаштовуватися під інших людей та їх очікування.

Чому так відбувається?

Протягом життя людина зустрічається з безліччю ситуацій, з якими їй доводиться справлятися. Але іноді такі ситуації перевершують можливості людини впоратися із ними ефективно. І найбільше таких зустрічей трапляється в дитинстві, коли ми ще не маємо ні внутрішньої опори, ні власних ресурсів, які ми можемо використати на свій розсуд, тому у всьому залежимо від батьків.

В дитинстві ми часто зустрічаємося з ситуаціями дуже рано, коли ще просто не готові до зустрічі з ними. І наші кордони ще недостатньо стійкі, щоби витримати цю зустріч. А часто вони просто не до кінця сформовані.

І ось ми замість досвіду успішного відстоювання своїх кордонів отримуємо досвід того, що їх продавлюють, а ми нічого з цим поробити не можемо. І часто цей досвід закріплюється.

У результаті проблеми з розстановкою та утриманням кордонів нас переслідують навіть у дорослому стані.

Вам також може бути цікаво:

Leave a Reply