УПС

Яким чином ми перетворюємо теплі та близькі відносини на напружені та вимотуючі?

Це можна зробити елементарно – за допомогою маніпуляцій через страх та тривогу.

Чим відрізняються тривога та страх ?🤔

Страх виникає, коли у нас є конкретна загроза втрати чогось. Фізичного чи психологічного. Це може бути здоров’я, майно, становище у суспільстві, самооцінка тощо.

Ми розуміємо причину виникнення, відчуваємо дискомфорт, намагаємося позбутися страху 👆

Для нас, у принципі, все зрозуміло. Коли на нас біжить людина з закривавленим молотом у костюмі злого клоуна і кричить, що вб’є нас, то ми чітко розуміємо і причину страху і що треба робити 🤡

У тривозі ж зрозуміло далеко ще не все.

Вона виникає, коли ми маємо брак інформації при імовірно негативному результаті.

Страх короткочасний (як тільки клоун впав, підслизнувшись на чужих кишках, і розбив собі голову, страх проходить), а ось тривога може тривати роками. Якщо я вважаю, що на кожному підземному паркінгу може сидіти по злому клоуну, то навіть товариш, що послизнувся, глобально проблему не вирішить – парковок багато, а значить і небезпека всюди 😱

Страх зазвичай використовується у досить примітивних маніпуляціях, найчастіше у маніпуляціях силою.

Тривога – лідер використання у маніпуляціях. Вона легко моделюється та важко переживається.

Як її зазвичай використовують маніпулятори?

Наприклад. Приходить чоловік увечері додому. Зазвичай дружина його зустрічає на порозі, обіймає, цілує, цікавиться, як минув день, і далі вони йдуть займатися своїми вечірніми справами.

І ось одного дня дружина його на порозі не зустрічає. І з кухні він чує, як дружина говорить із металом у голосі: “Прийшов? Ну привіт. Роздягайся та приходь на кухню, поговоримо, як у тебе день минув

Думаю, не треба пояснювати, що чоловік байдужим до такої зміни її не залишиться. У нього в голові одразу піде процес перегляду всіх подій дня, а може й не лише дня. Він почне спочатку собі ставити запитання у тому, що могло статися, а потім і дружині. Якщо вона при цьому відводить очі і “насупившись” відповідає, що “та все нормально, нічого не сталося. А що, мало щось статися?”, то його тривога зростатиме дуже швидко.

І якщо він у тривозі нестійкий, його подальшу поведінку передбачити буде досить просто. А коли ми можемо передбачити поведінку, то керувати людиною дуже легко.

Тут, звичайно, все сильно залежить від індивідуальних особливостей чоловіка, але, загалом, схема така, що, перебуваючи в тривозі, він може нафантазувати собі якісь серйозні проблеми та наслідки такої поведінки дружини. Особливо якщо він не ангел.

Вона може ще трохи його “помаринувати” і довести до потрібного рівня, а потім запропонувати спосіб позбутися цього стану. Наприклад, купити щось на що жінка давно натякала, а він не помітив, чим образив її. Або прийняти її думку в якомусь важливому питанні чи рішенні. Варіантів маса.

І якщо чоловік не вміє помічати маніпуляції та не знає, як на них адекватно й ефективно реагувати, то з великою ймовірністю він на них ведеться. І це лише питання часу, коли він від дрібних вчинків у не важливих питаннях перейде до того, що його межі будуть серйозно порушені. При цьому він сам дозволить це зробити і навіть запросить її сісти собі на шию.

Але тут, благо, чоловік має досить багато способів не допустити цього. Якщо він має потрібні навички, то такі проблеми у відносинах вирішуються на самому початку їх виникнення.

І тоді негативний ефект від використання таких маніпуляцій не псуватиме стосунки. А він може бути дуже значним – багато напруги, мало близькості і тепла, стосунки не задовольняють і не наповнюють, а призводять до втоми, загнаності та відчуття безсилля.

Задля цього ми взагалі стосунки заводимо вступаємо в стосунки? Якщо так нормально, то жодних питань. А якщо тепло, любов, інтимність та близькість спілкування для нас мають значення, то маніпуляцій краще уникати.

І дружині добре б теж розуміти, що радість від тих плюшок, які вона так легко отримує, у результаті не коштуватиме тих страждань, які вона отримає внаслідок зіпсованих стосунків. Багато хто цього не розуміє. Адже “квіти” починає купувати, добре ж. Тільки заплатити за це доведеться нещасним життям.

І найнеприємніше, що негативні ефекти накопичуються непомітно. Непомітно, але невідворотно. І завжди є велика спокуса отримати умовні “квіти” тут і зараз, застосувавши при цьому невелику маніпуляцію. Адже вона не так сильно вплине на стосунки.

А в результаті маніпулювання затягує і стає буденністю. І тоді стосункам кінець. Якщо ми, звичайно, говоримо про справжні теплі та близькі стосунки, а не про той сурогат, коли зовні вони начебто є, а насправді це просто напружене проживання на одній території з вічною холодною війною. А іноді й не лише холодною.

Якщо вона усвідомлює це, то може уникнути таких маніпуляцій, і хоч трохи пізніше, але отримати і щасливі стосунки, що задовольняють, і ці самі плюшки.

Психолог Олександр Фінько:Як наші відносини із теплих і близьких стають напружені…

Вам також може бути цікаво:

Leave a Reply